ЗДО с. Уладівське
Вінницька область, Хмільницький район

Ігри

Ігри в укритті

Як допомогти дітям: Ідеї для ігор, в які можна грати у сховищі

Тож як можна зайняти дітей:
 
1. Співати хором.

2. Кричати кричалки проти утіпутіна і російської армії.

3. Слухати в навушниках аудіоказки та музику.

4. Взяти із собою гітару, влаштувати для всіх концерт.

 

Ігри, в яких задіяне тіло

1. Пластилін (зараз ліпити може бути ефективніше, ніж малювати). 

2. За можливості взяти із собою подушки, щоб зробити будиночок.

3. Нитки, щоб навколо себе «прокреслити» коло безпеки.  

4. Оригамі.

5. Кінетичний пісок.

6. Робити мотанки з хустинок і роздавати дітям у сховищі. 

7. Вчитися жонглювати.

8. «Чарівні дотики» – уявити, що тіло – музичний інструмент. І кожна частина тіла видає свій звук. Торкатися долонею, а дитина співає, мукає, кукарікає тощо.

9. «Я – тварина» – показати жестом, позою, звуками тварину. Другий партнер по грі відгадує.  (Образ тварини завжди «про життєвість»).

10. Видувати мильні бульбашки.

11. «Докричатися до Місяця» – уявити, що потрібно крикнути повідомлення космонавтам чи інопланетянам. Можна кричати із різних кутків кімнати одне одному, можна направляти звук «далеко-далеко».

12. «Видихнути хмару» – уявити, що видихнули хмару, і видихнули її зі звуком, можна із громом і блискавкою (тупаючи ногами).

13. «Погода» – можна йти, можна стукати пучками пальців (краще нігтями). Спочатку сонечко і легкий вітер (йдемо-стукаємо повільно, м’яко і тихо), потім вітер сильнішає, починається дощ (йдемо швидше і тупаємо). Дощ посилюється – тупаємо сильніше; злива – стрибаємо; грім-ураган – стрибаємо, дуємо і кричимо; вітер заспокоюється, дощ сповільнюється – поступово йдемо тихіше і повільніше. Завершуємо «хорошою погодою».

14. «Клац-клац» – клацати зубами, як від холоду, потім показувати зуби, як мавпочки, скалитись і рикати, як тигри. Після цього перетворитися на людей. 

15. «Лети!» – дмухати одне на одного, як на пір’їну. Дозволити собі подмухати на когось із батьків, щоб «здути» їх з місця.

16. «Штурхалки» – «відштовхнути повітряною хвилею» когось із батьків (партнера по грі), зробивши жест руками. Хтось із батьків «відлітає» від дитини.

17. «Подушковий бій».

18. «Борці сумо» – засунути подушку під футболку і штовхатися, подушка буде пом'якшувати удар.

19. Рвати папір, а потом зібрати із шматків колаж.

20. «Шкрябалки і дряпалки» – нігтями прошкребти малюнок у тісті, у фользі, у крупі. В пакет, що закривається, залити фарбу, дитина подушечками пальців і нігтів прошкрябує візерунки.  

21. Боулінг – збивати будь-які предмети (дозволити порушити порядок).

22. «Злий бобер» – вигадати злу тварину і поводити себе так, як нам здається, може себе поводити ці тварини. Потім перетворитися на добру тварину. Потім на людину.

23. «Випустити кігті» – показати, як тигреня шипить і показує кігті, коли хоче захиститися. Потім перетворитися в людину.

24. «В ціль» – зім’яти в руках папір і, ніби м’ячиком, попасти у ціль.

25. Кричати у «мішечок для крику». Або в стаканчик.

26. «Бодалки “так”-”ні”» – бодатися руками чи головою, говорячи по черзі «так» чи «ні».

 

Настільні ігри

1. Шахи – шашки.

2. Причому шашки – збивати щиглями (нам потрібні «агресивні дії»).

3. Будь-які настільні ігри. 

4. Розкладати доміно і влаштовувати «ланцюгову реакцію».

 

Малювати

1. Будиночки, веселки.

2. Мрію.

3. Найбезпечніше, захищене місце.

4. Те, що хочеться робити, одразу після війни. 

5. Розмальовки.

6. Янголів.

 

Ігри зі словами

1. «Чотири слова» – (дітям від 8 років можна запропонувати і 5-6 слів) – обираємо 4 зовсім не пов’язаних між собою слова. Із ними створюємо по черзі коротку розповідь.

2. «Безліч слів» – обираємо більше слів. З його букв кожен на своєму аркуші створює і записує багато маленьких. (Діти можуть спочатку бути в команді з дорослими, а потім вони швидко стають самостійними гравцями).

3. «Малювання словом» – обираємо «важке» для дитини слово, яке важко писати чи вимовляти. Вигадуємо, що саме будемо малювати. Наприклад, намалювати фігурку кота, використовуючи тільки загадане слово (пишемо його багато разів на різних площинах).

4. «Навпаки» – каже слова навпаки, не записуючи їх. (наприклад, чайник – кинйач, стіна – анитс...).

6. Написати врозкид на папері букви, з’єднати букви лініями у слова. 

7. «Покажи слово» – один гравець загадує слово і показує його пантомімою.

8. «Я загадав» – розказати про загадане слово, не називаючи його (Наприклад: «Я загадав білий, холодний, рипить під ногами, тане…»).

9. У моєму дитинстві ця гра називалася «індукція-дедукція». Гравець загадує предмет. Решта мають його вгадати, ставлячи питання, на які він може відповісти тільки «так» або «ні» (з дитиною ми починали із загадуванням тварин і частин тіла). 

10. «Остання буква». Кожен гравець каже слово, яке починається на останню букву попереднього слова.

11. «Рима» – називаємо 4 (або два) випадкових слова, на які шукаємо риму, чи з яким вигадуємо чотиривірш.

12. «Буква» – називаємо слово лише на задану букву. (Варіант для дорослих: слова – предмети на загадану букву, які можна покласти у трилітрову банку)

13. «Шукаємо подібне». Називаємо два випадкові слова, чим вони можуть бути поєднані?

14. «Чарівна мова». Для дітей, які вчаться розкладати слова на склади. Розмовляємо, додаючи перед кожним складом додатковий склад (жи, ма, хрю...).

15. «Маячня» – говоримо початок речення, до якого треба вигадати нереальне продовження.

16. «Казка» – складаємо казку – кожен говорить по реченню. 

17. Асоціації – один гравець називає слово, наступний – свою асоціацію до цього слова (дітям можемо пояснити перше, що приходить до голови, коли чуєш це слово).

18. «Це слово вміє..» – описуємо слово його «вміннями».

19. «Картина» – називаємо слово. По черзі розповідаємо, яку «об’ємну» картину ми бачимо, вимовляємо це слово (наприклад, для одного гравця слово «чай» означає: сім’я сидить за столом, розмовляє; для другого – чайна плантація і збирачі чаю; для третього – стіл накритий скатертиною, грає музика; для четвертого – чайна церемонія; для п’ятого – людина сама стоїть біля вікна насолоджуючись самотою і чаєм. 

20. «Антоніми» – називаємо слова і шукаємо до них антоніми. 

21. «Слово, що не існує» – вигадуємо слова, що не існують, і що б вони могли означати мовою інопланетян.  

22. «Тарабарська мова» – говоримо одне з одним на «тарабарській мові», намагаючись по інтонації вгадати, про що кожен говорить.  

Ігри на збагачення словникового запасу

Мета: практично використати дидактичні ігри та ігрові прийоми під час логокорекційної роботи, спрямованої на найбільш ефективну активізацію, уточнення, збагачення словника дітей середнього дошкільного віку, що страждають на моторну алалію.

 

              Завдання:

  • збагачення, уточнення та активізація іменникового словника дітей;
  • збагачення, уточнення та активізація дієслівного словника дітей;
  • збагачення, уточнення та активізація прислівникового словника дітей;
  • збагачення, уточнення та активізація прикметникового словника дітей;
  • збагачення, уточнення та активізація числівника дітей;
  • навчання розумінню та застосуванню у мові прийменників та часток;

 

        Комплекс ігор № 1 пропонує ігрові прийоми для практичного ознайомлення дітей з використанням у мові іменників, знайомить дітей з поняттям «слово», вчить дітей розрізняти поняття про «живе» -«неживе». У той же час гра дає логопеду можливість намітити собі додаткову ціль, наприклад, групування предметів за їхніми ознаками або призначенням, роботу над різними видами значення слова(ситуативним, емоціональним).  Ці ігри вчать дітей  використовувати множину іменників, розрізняти рід    іменників, а також спрямовані на створення та закріплення узагальнюючих понять. Також ці ігри вчать використанню відмінкових форм.

        Комплекс ігор № 1

  1. Хто це? Що це?

Мета: Уточнення, збагачення іменникового словника дітей. навчання дітей вірному користуванню у мові словами, що позначають живий та неживий предмет.

Обладнання: живі або неживі предмети (стіл, книга, іграшки, птахи, рибки і т.д.)

Описання гри: Вихователь звертається до дітей: «Навколо нас багато різних предметів. І про кожний з них ми можемо спитати. Я буду вас питати, а ви мені відповідайте питанням: Що це?» Вихователь вказує на різні неживі предмети: книгу, іграшки, стіл. «Як можна спитати про ці предмети?» (Що це?).

Вихователь говорить: «А зараз я спитаю вас інакше: хто це?» Вихователь вказує на живі предмети: птаха, рибку, няню, дітей – і питає дітей: «як можна спитати? (хто це?). Я вам буду називати різні предмети , а ви мені до цих предметів будете ставити запитання». Вихователь називає живі предмети, а діти ставлять питання «хто?». Таким чином вихователь поступово підводе дітей до понять «живий» – «неживий».

Вихователь ставить поряд дівчинку і ляльку і питає, чим дівчинка відрізняється від ляльки. Діти називають різницю і разом приходять до висновку, що лялька нежива, іграшка, а дівчинка – жива істота. Далі порівнюють ведмедя-іграшку, і живого ведмедя, що намальований на малюнку. Вияснюється, що іграшка-ведмідь – нежива, а малюнок зображує живого ведмедя. Підводячи підсумок, вихователь робить висновок: усі слова, які позначають неживі предмети, відповідають на запитання «що?», а слова, що позначають живі предмети – на запитання «хто?».

       2.Розглянь малюнки.

Мета: закріплювати у мові дітей слів, що позначають живі та неживі предмети.

Обладнання: предметні малюнки, що зображують живі та неживі предмети, фланелеграф.

Опис гри: Вихователь виставляє на фланелеграф усі предметні малюнки і просить дітей уважно їх розглянути. Після цього вихователь дає завдання:

1) назвати малюнки з зображенням живих предметів, поставити до них питання;

2) назвати малюнки з зображенням неживих предметів, поставити питання.

Ускладнення гри: гра проводиться, не опираючись на малюнки. Вихователь підбирає різні слова(живі та неживі) і називає їх всуміш. Діти повинні поставити питання до цих слів. Найбільш активні відмічаються у кінці гри.

 

3.Що сховали?

Мета: збагачення, активізація та уточнення іменникового словника дітей та вірному застосуванню іменників у мові.

Обладнання: муляжі овочів, фруктів, квіти.

Опис гри: На столі розкладаються квіти, овочі та фрукти (2-3 штуки). Дітям пропонують уважно розгледіти, що лежить на столі, і запам’ятати, що де лежить. За цим діти відвертаються, а логопед ховає один предмет. Дитина повинна відповісти, що сховано. (можливо відповідати одним словом).

 

      4.Назви те, на що вкажу.

Мета: збагачення та активізація іменникового словника дітей та навчання їх вірному користуванню іменниками.

Обладнання: справжні та іграшкові меблі.

Опис гри: педагог розсаджує дітей так, щоб вони бачили перед собою окремі предмети меблів, і пропонує назвати їх. Якщо це трудно, логопед сам називає предмет і пропонує кому-небудь з дітей перенести, наприклад, ляльку, на диван і т.д. За цим можна запропонувати загадку: «Прийшов хлопчик у дитсадок, сів і запропонував іншому хлопчикові присісти коло нього. На чому вони сиділи? (на лавці, на дивані).

 

      5.Хто скоріше принесе предмети?

Мета: уточнення та активізація іменникового словника. Розвиток навичок класифікації з лексичних тем «Овочі-Фрукти».

Обладнання: муляжі овочів та фруктів.

Опис гри: гравці сідають на стільці, навпроти ставиться 2 стільця, на них кладуться 5-6 предметів з двох різних категорій: овочі – морква, капуста, огірок; фрукти – яблуко, груша, вишня. На відстані ставлять два порожніх стільця. Двоє дітей з кожної команди становляться коло стільців з предметами та за сигналом: один, два, три – овочі бери! – починають переносити потрібні предмети на порожні стільці, які стоять навпроти. Виграє той, хто вірніше та раніше перенесе усі предмети, які відносяться до названої категорії, і назве їх.

     

 6.Як ми одягаємося?

Мета: активізація іменникового словника словами з лексичної теми «Одяг». Навчання вірному використанню іменників у мові.

Обладнання: Предмети дитячого одягу.

Опис гри: кожна дитина задумує якийсь предмет одягу, наприклад, хустку, спідницю, трусики, майку та тихо називає його логопеду, щоб інші діти не підслухали (педагог слідкує, щоб діти не обрали одного і того ж). Потім педагог розповідає про щось, наприклад: «Вася зібрався кататися на санчатах і одягнув на себе….» перериваючи розповідь, він вказує на одного з учасників гри. Той називає предмет одягу, котрий задумав. Інші діти повинні розсудити, чи вірно вдягнувся хлопчик.

 

      7.Що з чим?

Мета: уточнення іменникового словника дітей та навчання вірному користуванню іменниками у мові. Розвиток фразової мови.

Обладнання: різні предмети, що необхідні у побуті. (ключ, тарілка, молоток і т. п.)

Опис гри: дитині пропонується знайти те, з чого їдять суп, чим відчиняють замок, чим забивають цвяхи і т.д.

Зразок мови дітей: Суп їдять з тарілки. Замок відчиняють ключем.

 

       8.Парні малюнки.

Мета:активізація іменникового словника дітей.

Обладнання: парні малюнки предметів побуту.

Опис гри: 1 варіант. Вихователь показує дитині малюнок, а дитина повинна відшукати у себе таку саму та вірно її назвати. Гра продовжується   до тих пір, доки дитина не назве та не віддасть усі малюнки.

 

      9.Знайди, що треба.

Мета: активізація іменникового словника дітей.

Обладнання: Набір предметних малюнків.

Опис гри: Роздати дітям набір малюнків: корзинка, ложка, рушник, санчата і т.п. Вихователь говорить: «Вова пішов кататися з гори. Що він узяв з собою? (Санчата). Дитина, що має потрібний малюнок, повинна відповісти словом або фразою.

 

       10.Чиї діти?

Мета: закріплювати у активному словнику дітей іменники з теми: «Свійські тварини».

Обладнання: малюнки з зображенням дорослих тварин та малюнки з зображенням їхніх дитинчат.

Опис гри: Вихователь роздає дітям малюнки з зображеннями тварин: собаки, корови, кішки и т.д. Малюнки, на котрих зображені дитинчата, залишаються у вихователя. «Плачуть котятка, загубили маму, – хто в них мама? (Кішка). Відповідає дитини, в котрого є малюнок кішки, і бере до себе зображення котяток. Гра продовжується доти, доки усі дитинчата не знайдуть своїх мам.

 

 

 

 

 

 

Логін: *

Пароль: *