ЗДО с. Уладівське
Вінницька область, Хмільницький район

Організація роботи з ОБЖД (старший дошкільний вік)

Безпека життєдіяльності дошкільника

Вступ

Скільки  людина  живе  на  Землі, вона, якщо мала  здоров’я, не замислювалась  над  тим,  що  це  таке,  Але  як  тільки  воно втрачалося, відразу  починала  його  пошуки.

Ми знаємо, що людина - вінець природи, проте й вона підвладна всім небезпекам навколишнього світу та тим, які створила для себе сама: зброя, хімічні споруди, наркотики, транспорт тощо.  Саме в сучасних умовах особливого значення набуває проблема особистої безпеки, тому що через незахищеність  перед природнім, техногенним і соціальним оточенням потенційні загрози легко стають реальністю. 

Сьогодні проблема безпеки розглядається як базисна потреба людини, на що зроблено акцент в Концепції ООН про сталий людський розвиток. Метою цієї Концепції є створення умов для збалансованого безпечного існування кожної окремої  людини як найвищої цінності суспільства.

Україна також приєдналася до цих процесів. Основні принципи такої позиції знайшли відображення в головному законі держави - Конституції України (1996 p.), де проголошені питання безпеки життя і діяльності людини.

На виконання положень Конституції Міністерством освіти і науки у  2001 р. було затверджено Концепцію освіти з напрямку „Безпека життя і діяльності  людини”.

Дошкільна освіта в багаторівневому освітянському просторі  України є вихідною ланкою в системі неперервної освіти, у становленні та розвитку особистості. Тому на дошкільний заклад покладається відповідальність за здійснення цілеспрямованого  виховання у дітей ціннісного ставлення до власного здоров'я, формування у них адекватної реакції на різноманітні чинники ризику для життя.

Формування  основ  безпеки  життєдіяльності  дошкільника.

Стрімкі темпи розвитку нашого суспільства висувають вимоги принципово нової стратегії виховання, нових підходів до розвитку дитини. Реалізацію цих вимог передбачає Базовий компонент дошкільної освіти в Україні, який спрямовує роботу педагогів на формування у дошкільників певної життєвої позиції, елементарної життєвої компетентності.

Зважаючи на те, що з кожним роком збільшується кількість травмованих дітей внаслідок несформованих навичок користування предметами, речами, поведінки з незнайомими людьми, у природному довкіллі та в різних ситуаціях, постала потреба в систематичній роботі з дошкільниками, аби виробити в їхній свідомості стереотипи щодо безпеки в  життєвому середовищі.       

В базовому компоненті, сфері життєдіяльності "Я сам”  І змістовій  лінії "Фізичне Я” ("Безпека організму") зазначено, що дитина повинна самостійно вирізняти основні небезпечні чинники довкілля, знати правила безпечного перебування вдома, в дитячому садку, на вулиці, на воді, на льоду, на  спортивному майданчику.

Навчання  і  виховання  з  питань  захисту  життя  і  здоров”я  у  надзвичайних  ситуаціях  спрямовую  на  ознайомлення  з  житловим  середовищем  та  межами  житла,  а  саме  на:

  • ознайомлення з предметами домашнього побуту, які є джерелом потенційної небезпеки для дитини (технічні засоби, побутові прилади, продукти побутової хімії, ліки, інструменти);
  • формування свідомого розуміння наслідків необачної поведінки, порушення правил користування речами та речовинами;
  • формування розуміння  небезпечності  відчинених  вікон,  балконів;
  • одержання елементарних уявлення про пожежу, протипожежну охорону і засоби  пожежогасіння;
  • вироблення  стереотипів безпечної поведінки;
  • вміння  орієнтуватись під час пожежі, діяти в цій ситуації;
  • формування свідомого розуміння зовнішніх особливостей ірашок та інших характеристик, які за невмілого користування можуть зашкодити життю чи здоров'ю дитини;
  • усвідомлення  можливості небезпеки як невід'ємної складової небезпечних розваг (петарди, запальнички, хлопавки та сірники).

Щодо світосприймання природного довкілля.

Прагну дати  уявлення про найпоширеніші явища природи: грозу, туман, блискавку, ожеледицю, хуртовину, зливу, град, а також природні катаклізми: землетрус, повінь, виверження вулкану, посуху, бурю, їх особливості, можливі наслідки для життя і здоров'я людей; відпрацювати навички безпечної поведінки в екстремальних умовах, викликаних природними чинниками.

При  ознайомлені  з рослинами  стараюсь:

  • дати поняття про лікарські та отруйні рослини, їстівні та неїстівні гриби, їх властивості, вчити вмінню надавати посильну допомогу в разі отруєння ягодами, рослинами, грибами.

При  ознайомлені з  тваринами   прагну:

  • підвести до розуміння того, що контакти з тваринами, комахами, плазунами можуть нести як користь і задоволення, так і шкоду та небезпеку життю і  здоров'ю дітей;
  • вчити малюків навичкам безпечної поведінки при контакті з тваринами, дотримуватися правил особистої     гігієни, вмінню надавати допомогу в разі нещасного випадку.

При  ознайомлені дітей з правилами поведінки на вулиці  стараюсь:

  • пояснити дітям про розподіл села на вулиці, дороги, тротуари,
  • познайомити з видами транспорту та машинами спеціального призначення,
  • познайомити і закріпити знання з різними типами знаків дорожнього руху,
  • ознайомити з працею працівників ДАІ;
  • вчити дітей правилам безпечної поведінки в громадському транспорті та безпеці на зупинках;
  • вчити правилам катання на самокаті, велосипеді.

При вивченні правил поведінки з незнайомими людьми, навчаю свідомо розуміти, що саме може бути небезпечним у спілкуванні з незнайомими людьми, правильно реагувати на пропозиції чужих людей. Пояснюю правила поводження з незнайомими людьми у дворі, на вулиці, у  громадянських місцях. І ще більш докладніше про завдання охорони здоров'я та зміцнення його.

Знайомлю з ліками, вмінням користуватися ними, розповідаю про лікування, методи народної медицини.

Даю елементарні уявлення про шкідливі звички, та їх згубний вплив на здоров'я людини. Розповідаю про профілактику захворювання, навчаю правил поведінки з хворою  людиною. При виконанні завдань з програми основ безпеки життєдіяльності дошкільника  використовую  різні  методи  і  прийоми.

Навчально - виховний процес будую так, щоб знання засвоєні на заняттях діти використовували і закріплювали в повсякденному  житті.

Роботу з безпеки життєдіяльності планую на весь календарний рік за такими розділами: "Дитина і природа", "Дитина і вулиця", "Дитина серед людей".

Розділи містять такі питання: безпека в побуті, на спортивних та ігрових майданчиках, під час перебування в групі, на вулиці, пожежна безпека, електро-травматизм, безпека  під  час  грози,  повені, інших стихійних лих, безпека праці, особиста гігієна та здоровий спосіб життя.

Перевагу в освітньо–виховному процесі надаю цікавим довірливим бесідам, розмовам, читанню художньої літератури, зокрема книги  Тетяни  Лисенко “Про неслухнясиків”, моделюванню  та  аналізу  певних  ситуацій,  дидактичним  та  сюжетно-рольовим іграм.

Проводжу   бесіди  за  змістом  віршів:

  • “Із  сірниками  гра – буде  біда”,
  • “Підкажи  Незнайку  ти ,як  дорогу  перейти “,
  • “З  незнайомими  людьми  - обережний  будь  завжди”,
  • “Злодія  розпізнай  - його  в  квартиру  не  пускай”,
  • “Без  дорослих  не  ходи  на  ставок  і  річку  ти“,
  • “Їсти  гриби – шкідливо  дітворі”,
  • “Прийшла  гроза  -  тікай  дітвора”,
  • “Вітерець – не  завжди  молодець”,
  • “Пустощі  зими  можуть  шкодити  тобі”,
  • “На  льоду  гра  -  буде  біда”,
  • ”Зі  струмом  жарти  -  життя  варті“,
  • “Мило  і  вода  -  для  мікробів  гроза“,
  • “Ліки  і  хімічні  речовини  - не  для  тебе  дитино”!
  • “Як  забивсь  поранивсь  ти  -  зумій  собі  допомогти”,  та  інші.

Особливу  увагу  звертаю  на  те, щоб  максимально  використати   наочність (ілюстрації,  альбоми, картини,  відеофільми).

Організовую  перегляд  відеокасети   “Уроки  обережності”  на  теми:

  • “Небезпечні  предмети  -  електроприлади”,
  • “Небезпечні  незнайомці“,
  • “Яскраві  пляшечки“,
  • ”Обережно  - машини“,        
  • “Небезпечні  домашні  тварини“,
  • ”Гострі  предмети“,
  • ”Обережно - грип“, та  інші.

Проводжу цільові  прогулянки до водойми, у  березовий  гай, на  пасіку;  спеціальні  дні безпеки, до  участі  в  яких залучаю  і батьків.

Відкритим залишається питання, чи доцільно говорити з  дітьми  дошкільного  віку про можливі трагічні наслідки нещасних випадків, про  смерть однолітків.

Діти дуже вразливі, та дуже емоційно-чутливі. Це потрібно враховувати як батькам так і вихователеві при навчанні та вихованні у них правил безпеки. Отже перед нами стоїть ще одне відповідальне завдання - не зашкодиш психіці дитини, не травмувати її психічне "Я".

Слід пам'ятати, що постійна, цілеспрямована робота з факторами, які можуть становити загрозу життю і здоров”ю людини, може негативно впливати на психологічне здоров”я дітей. Дошкільники можуть отримувати значні психічні  навантаження, у них може виникнути "інформаційний невроз“ розвинутись страхи, підвищитись рівень тривожності.

Тому обережно знайомлюю дітей з небезпечними  чинниками  довкілля,  щоб  не  викликати  у  них  тривоги, страху, неспокою. Головне  -  не  налякати  дитину можливою  небезпекою,  а  виховати  розумну  обережність.  

Робота з формування основ безпеки життєдіяльне повинна  опиратись на усвідомлення дітей  цінності  власного  життя  та здоров'я.

ПЕРСПЕКТИВНИЙ ПЛАН

Вересень:

Тема: "Небезпечні іграшки".

Тема: « Відпочинок в осінньому лісі»

Жовтень:

Тема: « Їсти  гриби  шкідливо  дітворі»

Листопад:

Тема:  “Пригоди світлофора Моргайка”

Грудень:

Тема: «ПОЖЕЖА  В ДОМІ»

Січень:

Тема:  «Сам вдома ».

Лютий:

Тема: «Правила  поведінки  з  гострими  предметами»

Березень:

Тема:  «З  незнайомими  людьми – обережний  будь  завжди»

Квітень:

Тема:  «Сильний  вітер і  гроза  -  небезпечні  для  життя»

Травень:

Тема: «Юні пожежники поспішають на допомогу»

Тема: «Ти повинен пам`ятати - про безпеку треба дбати.» 


Тема: «Відпочинок в осінньому лісі»

Тема: «Їсти  гриби  шкідливо  дітворі»

Тема:  “Пригоди світлофора Моргайка”

Тема: «ПОЖЕЖА  В ДОМІ»  

Тема: «Правила  поведінки  з  гострими  предметами»

Тема: «Юні пожежники поспішають на допомогу»

Тема:  «Сам вдома»

Тема:  «З  незнайомими  людьми – обережний  будь  завжди»

Тема:  «Сильний  вітер і  гроза  -  небезпечні  для  життя»

Тема. "Небезпечні іграшки"

Тема: «Ти повинен пам`ятати - про безпеку треба дбати» 


Безпека дитини в довкіллі. Рекомендації

Казка про правила протипожежної безпеки

Звіт про проведення Дня цивільного захисту та об’єктового тренування в Уладівському ЗДО

Згідно з річним планом роботи відділу освіти, молоді та спорту  на 2021  рік, розпорядження міського голови від 10.09.2021року №83,  листа Департаменту з питань оборонної роботи, цивільного захисту, взаємодії з правоохоронними органами від 07.09.2021 року № 03.1-02-1134, листа Департаменту гуманітарної політики від 10.09.2021року №88 , на підставі Наказу відділу освіти,молоді та спорту Калинівської міської ради №76 від    14.09.2021  та з метою підвищення організованості і якості проведення об’єктових тренувань з питань цивільного захисту, залучення дітей до масово-роз’яснювальної роботи з питань цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, набуття умінь і навичок свідомого, поважного ставлення до збереження здоров’я та життя людей в умовах загрози і виникнення надзвичайних ситуацій, підвищення рівня безпеки учасників освітнього процесу, привернення уваги суспільства до безпечної життєдіяльності, запобігання травматизму дітей під час освітнього процесу та в побуті, формування потреби у здоровому і безпечному способі життя, в Уладівському ЗДО з 17.09.2021 р. по 17.10.2021 р. був проведений місячник цивільного захисту.

 

Заходи в рамках  «Місячника цивільного захисту».

1. Об’єктове тренування «Пожежа на пральні». Відпрацювання проведення евакуації вихованців та працівників Уладівського ЗДО (05.10.2021 року о 10.00 год.). 

2. Інтегроване заняття «Небезпечний вогонь»(старший дошкільний вік) – 20.09.2021 р.

3. Бесіди з дітьми старшого дошкільного віку: «Як поводитись під час грози», «Що шкідливо?»         - 22.09.2021 р.

4.  Дидактичні ігри: «Аварія», «Вгадай хто це»,  «Мій портрет», «Рівним колом», «Пилосос», «Як потрібно доглядати за собою», «Сигнал світлофора» (молодший дошкільний вік) – 20.09, 21.09, 22.09, 23.09, 24.09.         

6. Дидактичні ігри: «Знайди небезпечні предмети», «Наша вулиця, або Світлофор», «Автобус» - (старший  дошкільний вік),  20.09, 21.09, 22.09, 23.09, 24.09.

7. Заняття: «Увага ! Сигнал водія »  - (молодший дошкільний вік), 08.10.2021  

8. Бесіда «Поведінка на дорозі» - (молодший дошкільний вік), 08.10.2021

9. Відеопрезентація для дітей старшого дошкільного віку «Вогонь друг – вогонь ворог!» - 11.10.2021.             

10. Дидактичні ігри: «Свої — чужі», «Стихійні лиха», «Вмію не вмію», «Вгадай хто покликав», «Знайди пару», «Правила гігієни», «Знайди небезпечні предмети», «Перехід»     - старший дошкільний вік, 11.10-13.10.2021 р.        

11. Дидактичні ігри: «Безпечно — небезпечно», «Швидка допомога», «Мій вибір», «Наші помічники рослини», «Оціни вчинок», «Хто прийде першим», «Екологічний світлофор», «Так – не так», «Можна – не можна», «Один в дома», «Набери номер», «Допоможи сам собі», «Казка нас всьому навчає», «Ми звемо на допомогу», «Так — ні», «земля вода вогонь»       , - молодший дошкільний вік,     11.10-13.10.2021 р.        

12. Інтегроване заняття «Обережно коронавірус» (запобігання виникнення та розповсюдження коронавірусу Covid-19, використання засобів індивідуального захисту) – дві групи, 13.10.2021 рік.

 

Завідувач ЗДО с. Уладівське                          Костюк О. В.

Логін: *

Пароль: *